pozadí pozadí

Praktik Bory s.r.o.

MUDr. Hana Potužníková

Pojišťovny

Máme uzavřenou smlouvu s násedujícími pojišťovnami:
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna (111)
  • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky (201)
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)
  • Oborová zdravotní pojišťovna (207)
  • Zdravotní pojišťovna Ministerstva Vnitra (211)
 

Ceník úkonů neplacených pojišťovnou

  • Vstupní a výstupní prohlídka do zaměstnání
    500 Kč
  • Základní prohlídky: řidičský, zdravotní, zbrojní, profesní průkaz, sportovní činnost
    500 Kč
  • vyšetření před operačními výkony nehrazenými zdravotní pojišťovnou vč. ekg
    500 Kč
  • Vyšetření k návrhu na lázně pro samoplátce
    800 Kč
  • Zpráva zdravotní pojišťovně při uzavírání pojistky
    400 Kč
  • Zpráva pro pojišťovnu – bodové hodnocení úrazu
    400 Kč
  • Výpis ze zdravotní dokumentace
    200 Kč
  • Zdravotní potvrzení: přihláška ke studiu, letní tábor
    50 Kč
  • Očkování nehrazené pojišťovnou (aplikace injekce)
    200 Kč


Často kladené otázky

Mohu přijít k lékaři bez objednání?
Ano, jistě, ale pokud nemáte akutní problém, doporučujeme Vám se k lékaři objednat. Nebudete čekat a nebudete ve zbytečném kontaktu s ostatními nemocnými.

Jak dlouho u Vás budu čekat?
Naši prioritou je, abyste u nás pokud možno nečekali. Snažíme se pečlivě plánovat objednací kalendář, klientům vycházet maximálně vstříc a objednací časy dodržovat bez prodlení. Pokud se objednáte a přijdete ve smluvený čas, potom počítejte s čekáním maximálně v řádu několika málo minut.

Změnil jsem zdravotní pojišťovnu, je třeba Vám to nějak oznámit?
Určitě ano. Změnu Vaší zdravotní pojišťovny, stejně jako veškeré změny Vašich osobních a kontaktních údajů (bydliště, email, telefon), je nutné neprodleně ohlásit Vašemu ošetřujícímu lékaři. V případě změny zdravotní pojišťovny je třeba navíc vyplnit nový registrační list. V tomto případě kontaktujte sestřičku a sjednejte si termín osobní návštěvy ordinace.

Provádíte předoperační vyšetření?
Předoperační vyšetření je běžnou součástí poskytované péče naší ordinace. Pokud se chystáte na operaci, dostavte se se žádostí o předoperační vyšetření do ordinace, kde spolu s lékařem naplánujete jednotlivá dílčí vyšetření, která budete v závislosti na Vašem zdravotním stavu a povaze výkonu potřebovat. Návštěvu lékaře zbytečně neodkládejte, některá speciální laboratorní a jiná vyšetření mohou trvat i několik dní.

Co obnáší test na skryté krvácení do stolice?
Test okultního (skrytého) krvácení do stolice, označovaný také jako TOKS nebo FOB je vyhledávácí test, jehož smyslem je odhalení nádorového onemocnění tlustého střeva v jeho počátečním stadiu, kdy člověk zpravidla nemívá ještě žádné subjektivní potíže. Test se provádí ze vzorku stolice, kterou dle instrukcí lékaře odeberete sami v klidu a soukromí Vašeho domova. Vyhodnocení testu provádí lékař v ordinaci.
Test často odhalí i tzv. přednádorové stavy, tudíž se rakovina nemusí vůbec rozvinout. Česká republika patří již mnoho let k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva. Léčba pokročilého onemocnění bývá jen málo úspěšná a přináší řadu omezení. Na rozdíl od toho léčba předrakovinných stavů a počátečních stadií je téměř stoprocentně úspěšná a představuje pro pacienta minimální zátěž.
V současné době máme v ordinaci nejmodernější generaci testů, které vynikají svojí jednoduchostí a spolehlivostí. Proto neváhejte a včas se na test objednejte! Klientům ve věku 50-55let test hradí zdravotní pojišťovna 1x ročně, dále pak každé dva roky.

Všude na mě útočí reklamy na očkování proti klíšťatům. Doporučujete toto očkování?
Pro rizikové skupiny je toto očkování zcela jistě prospěšné. Vždy je potřeba zvážit všechna pro a proti a očkování vhodně načasovat. Informujte se osobně u lékaře na Vaši konkrétní situaci.

Mám firmu a zaměstnávám zaměstnance, mohu u Vás sjednat povinnou závodní péči?
Ano. Každý zaměstnavatel je ze zákona povinen svým zaměstnancům smluvně zajistit pracovnělékařské služby(tzv. závodní péči). Praktický lékař Plzeň – Bory tyto pracovně lékařskou péči dlouhodobě poskytuje a to jak pro velké společnosti tak i menší firmy.

Co je to „výpis ze zdravotní dokumentace“ a kde jej získám?
Výpis ze zdravotní dokumentace slouží k předání důležitých informací o Vašem zdravotním stavu k návaznosti další péče. Jedná se o administrativní úkon, kdy lékař ze svých záznamů zpracuje přehlednou zprávu o Vašem zdravotním stavu, prodělaných chorobách, užívané léčbě, alergiích apod.
Většinou vystavujeme výpisy pro lékaře poskytujícího pracovnělékařské služby pro zaměstnavatele. Výpis ze zdravotní dokumentace lze ale vystavit za jakýmkoliv účelem, pokud o to požádáte. Jedná se o službu nehrazenou ze zdravotního pojištění. Standardní doba vyhotovení je do pěti pracovních dnů od evidování žádosti. Požádat o výpis lze osobně v ordinaci, emailem či telefonicky – viz Kontakty.

Chci od lékaře potvrzeni pro řidičský průkaz, co k vyšetření potřebuji?
Objednejte si prohlídku (nejlépe telefonicky) a sestra Vám sdělí, co bude konkrétně ve Vašem případě nutné vyšetřit. Obsah vyšetření se liší podle věku a přítomnosti chronických onemocnění. V určitých případech je k ověření řidičské způsobilosti nutné ještě vyjádření specialisty (např. u epilepsie, psychiatrických onemocnění, komplikovaného diabetu, přítomnosti kardiostimulátoru apod.)

Přestože jsem u Vás registrována, nutí mě zaměstnavatel, abych šla na vstupní prohlídku k jím určenému lékaři (tzv. závodní preventivní péče). Má k tomu vůbec právo?
Každý zaměstnavatel musí podle zákona uzavřít smlouvu s lékařem, který bude jeho firmě poskytovat služby závodní preventivní péče. Její součástí jsou vstupní prohlídky, výstupní prohlídky a periodické prohlídky. Ty je zaměstnanec povinen absolvovat ve frekvenci dle příslušných předpisů a neuposlechnutí může být považováno za vážné porušení pracovní kázně a vést až k rozvázání pracovního poměru. Na druhé straně závodní preventivní péče nijak nenarušuje svobodnou volbu praktického lékaře, na kterou má každý občan nárok. Zaměstnanec zůstává nadále klientem svého praktického lékaře, pouze ve výše uvedených případech dochází k zaměstnavatelem určenému lékaři (pracovně zdravotní problematika).

Jak je zaručeno, že se zaměstnavatel nedozví mé nemoci, o kterých nechci, aby se na mém pracovišti vědělo ?
Vaši obavu celkem chápu. Ale mohu Vás ubezpečit, že i na vstupní prohlídky (ale samozřejmě celou závodní preventivní péči) se vztahuje tzv. lékařské tajemství. To znamená, že lékař nesmí nikomu (kromě předpisy vymezenému úzkému okruhu lidí) sdělit informace, které se dozvěděl při výkonu svého povolání. Jediný výstup z preventivní prohlídky u závodního lékaře, který může zaměstnavatel obdržet je, zda jste nebo nejste schopna zaměstnavatelem udávaného pracovního zařazení. Nesmí tedy uvést důvod, proč nejste schopna tuto práci vykonávat (nesmí tedy uvést diagnózu), pokud by takto lékařské tajemství porušil, může být souzen a v konečném důsledku může být zbaven i práva vykonávat lékařské povolání.

Co to je zdravotní průkaz, kde jej mohu získat a kolik stojí ?
Odpověď: Nejspíše máte na mysli tzv. Průkaz pro pracovníka v potravinářství. Je to průkaz, který vydává Váš praktický lékař, nebo lékař závodní preventivní péče Vaší firmy a potvrzuje v něm, že dle dostupných informací nejste nebezpečný svému okolí nakažlivou chorobou a že tedy můžete pracovat s potravinami. Povinnost jej vlastnit se vztahuje na všechny pracovníky v potravinářství – tedy ve výrobě, skladování i prodeji potravin. Jeho cena je různá podle vyšetření, která musí lékař provést – běžně se pohybuje okolo 500 Kč. Dovolil bych si též podotknout, že k vlastnění průkazu patří též pravidelná školení o hygienickém minimu, která musíte absolvovat a o kterých se dělá zápis do zdravotního průkazu – tedy Průkazu pracovníka v potravinářství.

V posledních 2 týdnech se mi objevila ve stolici čerstvá krev, v minulosti jsem měl hemoroidy, mám s tím jít k lékaři? Nebudou případná vyšetření nepříjemná ?
Každopádně byste mě měl navštívit, protože za hemoroidy se může skrývat i jiné onemocnění. Způsobů vyšetření zažívacího traktu existuje mnoho druhů a ne všechny jsou pouze „nejrůznější hadice a trubičky“. Základním vyšetřením, kromě běžného fyzikálního, je jednoduchý test na stanovení skrytého – tzv. okultního krvácení do střeva. Tento test je zcela bezbolestný (pomocí testovacích papírků) a příměs krve objektivizuje.

O dovolené chceme jet do Egypta a v cestovní kanceláři nám tvrdili, že nepotřebujeme žádné preventivní očkování. Je to pravda ?
Pravda to je i není. Jsou země, kam jsou některá očkování povinná a při vstupu do země jsou kontrolována. V případě, že turista nemá příslušné potvrzení (tzv. Mezinárodní očkovací průkaz), není do země vpuštěn. Mezi ně Egypt nepatří, takže žádné očkování není povinné. Přesto bych Vám ale vřele doporučila očkování proti žloutenkám, kterými se člověk může při turistice v zemích s nižší hygienickou úrovní snáze nakazit. Nejvhodnější je asi kombinovaná vakcína proti nejčastějším dvěma typům žloutenky ( A a B). Očkuje se třemi dávkami po měsíci a šesti měsících. Pokud Vás tlačí čas, stačí většinou pro dostatek protilátek 1. a 2. očkování s tím, že po návratu se aplikuje 3. dávka. Pokud byste se chtěli pohybovat i v méně přístupných oblastech připadalo by ještě v úvahu užívání léků proti malárii. Tablety se užívají předem, po celou dobu pobytu a ještě krátkou dobu po návratu. Přeji šťastnou cestu!

Můj otec i matka mají vysoký tlak, já svůj tlak neznám. Je mi 26 let. Je pravděpodobné, že ho zdědím? Co s tím mám dělat?
Dědičnost vysokého tlaku je poměrně složitá. Zjednodušeně se dá říci, že člověk nedědí vysoký tlak, ale předpoklady k jeho vzniku, které se mohou naplnit nebo také ne. Vznik hypertenze může ovlivnit mnoho faktorů (kromě genetických též tělesná hmotnost, složení stravy, každodenní stres, tělesná aktivita a další). V každém případě bych Vám doporučila nechat si tlak změřit u lékaře a pravidelně si jej kontrolovat, také by bylo vhodné nechat si zjistit hladinu cholesterolu, omezit solení a přiměřeně sportovat.

Chtěl bych jet do lázní. Co proto mám udělat, je to zdarma nebo se něco platí?
Do lázní samozřejmě jet můžete, otázkou spíše zůstává: „kdo to zaplatí?“. Z Vašeho dotazu ale není jasné, jestli trpíte nějakým onemocněním, které by Vás opravňovalo k cestě do lázní ze zdravotních důvodů. Pokud takové důvody nejsou, můžete jet do libovolných lázní podobně, jako jezdíte na rekreaci třeba k moři – pro to je potřeba domluvit se s příslušným lázeňským domem nebo hotelem, popř. cestovní kanceláří, která podobné pobyty nabízí. Pokud by se u Vás vyskytovalo onemocnění, které k návštěvě lázní opravňuje, poraďte se svým odborným nebo praktickým lékařem, který vyplní příslušný (poměrně složitý) formulář. Tento návrh posoudí Vaše zdravotní pojišťovna a buď jej schválí, nebo zamítne. Existují dva základní druhy lázeňské léčby na účet pojišťovny: 1. tzv. komplexní neboli křížkové lázně – vše je na účet pojišťovny (ubytování, strava, veškeré indikované procedury) – pobyt absolvujete v době pracovní neschopnosti – tedy vlastně ekvivalent pobytu v nemocnici, 2. tzv. příspěvkové lázně – pojišťovna hradí pouze léčebné procedury, pacient si hradí pobyt a stravu a v lázních je v době své dovolené. Každopádně Vám doporučuji, abyste se poradila se svým ošetřujícím lékařem.